azure-window-front

PRZEWODNIK PO MALCIE #2 / MALTA GUIDEBOOK #2

Mały przewodnik po Malcie.

Jadąc na Maltę, nie wiedziałam czego dokładnie mam się spodziewać. Jakoś nigdy nie sądziłam, że może być to miejsce atrakcyjne turystycznie. Nie mogłam być w większym błędzie. Jest tutaj przepięknie, a będąc na miejscu 10 dni zabrakło nam czasu, by wszystko zobaczyć. Dlatego dzisiaj krótko i na temat.

Wcześniej pisałam o czym warto wiedzieć zanim pojedziesz na Maltę i jak się przygotować, dzisiaj natomiast powiem wam co warto tam zwiedzić. Loty na Maltę są stosunkowo tanie, a mieszkanie na AirBnB można wynająć w bardzo atrakcyjnej cenie, w zależności od tego czego oczekujemy. Nam udało się wynająć całe mieszkanie za 13 funtów od osoby za noc. Mieszkanie to znajdowało się w St. Julians, najbardziej imprezowej okolicy na Malcie. Więc jeżeli szukacie troszkę spokoju polecam może Sileme albo Vallette, ale zważywszy na to, że to stolica może tam być nieco drożej.

Valletta, Silema i St. Julians są zaraz obok siebie, więc obojętnie gdzie znjadziecie lokum wszędzie są świetne połączenia komunikacyjne.

Ok do konkretów.


Going to Malta I wasn’t sure what to expect. I never thought about that place like a holiday destination. I couldn’t be more wrong. It’s beautiful here and 10 days wasn’t enough to see everything.

So back to the topic:
What is worth to see on Malta?

Flights are quite cheap and a flat on AirBnB you can rent in a very nice place if you know what you are looking for. We found a whole flat for ourself for 13 pound per night. Flat was situated in St.Julians – most partying part of Malta. So if you are looking for some peace and quite holidays I would maybe recommend Silema or even Valletta. But this last one is a capital so prices might be slightly higher.

Valeta, Silema and St.Julians are quite close to each other so doesn’t matter where you are living you will find great connection everywhere.

So, Let’s start:

Valletta. Stolica Malty.

Chyba najpiękniejsze miasto na Malcie.

Będąc tutaj koniecznie poświęć chwilę na St John’s Cathedral. Przepiękna i robi ogromne wrażenie. Cena to 6 euro, ale warto zaznaczyć, że na wstępie dostajemy audio-przewodnik po całym miejscu. Niestety nie dostępny w języku polskim.

Kolejnym miejscem, które trzeba zobaczyć jest Upper oraz Lower Barrakka Gardens. Są to cudowne ogrody w samym centrum miasta. Z jednego do drugiego piechotą dojdziemy w jakieś 15 minut. W Upper Barrakka Gardens możemy podziwiać przepiękny widok na port.

Na koniec najważniejsze – lodziarnia Amorino. Najlepsze lody jakie jadłam, a prezentują się jeszcze lepiej niż smakują.

Bus z St Julians: 12, 13

Valletta. Capital of Malta.

I think it’s the most beautiful city on Malta. If you are here you have to go to St John’s Cathedral. Beautiful and stunning place. Price is around 6 euros but for that you will get an audioguide available in many languages.

Another place worth to check is definitely Upper and Lower Barrakka Gardens. They are beautiful public gardens situated in the city centre. From one to another is about 15 minutes walking. In Upper Barrakka Gardens you can have a rest and admire a stunning view of a harbour.

Last but not least – go to Amorino. Place with the most delicious and even better looking ice cream .

Buses from St. Julians: 12, 13

Targ rybny w Marsaxlokk.

Tutaj warto wybrać się w niedziele, najlepiej jak najwcześniej. Z biegam czasu robi się coraz tłoczniej i ciężko nawet dostać się do autobusu. Mnóstwo małych kramików ciągnących się wzdłuż wybrzeża ma swój niepowtarzalny urok. Przechodzimy najpierw przez targ z owocami, warzywami, dalej przez jakieś pierdołki, aż wreszcie docieramy do targu rybnego. Cenowo o wiele taniej niż w supermarketach. Koło godziny 11 już jest dla mnie za tłoczno i zawijam się do domku ugotować coś dobrego na obiad.

Bus z Valletty: 81, 82, 85 – najlepiej wysiąść na przystanku Kacalleriza.

Fish market in Marsaxlokk.

It’s worth to come here on Sunday – the earlier the better. Be aware that around 10 o’clock it starts to be too crowded and it’s hard even to get into the bus. There is tons of little stalls right next to the seaside what makes this place look amazing. Fist you are walking through fruit market, vegetables then some china things and then you get to fish market. As you probably can guess prices are much cheaper than those in supermarkets. Around 11 it was too many people here for me so I got back home and cooked some nice lunch for us.

Buses from Valletta: 81, 82, 85 – best place to go out in Marsaxlokk is on the bus stop called Kacalleriza

Mdina – dawna stolica Malta.

Jak już wiecie, to właśnie tutaj między innymi kręcono Grę o Tron. Prześliczne małe miasteczko, które zamieszkuje około 400 osób. Bardzo łatwo zgubić się w tych urokliwych uliczkach, a spacer po nich jest jak mała podróż w czasie.

Bus z St. Julians: 202, 203

Mdina – old capital of Malta.

As you probably know already, here they made a few scenes of Game of Thrones. Adorable little city, where just 400 citizens live. It’s really easy to loose your way here in these charming little streets.

Buses from St. Julians: 202, 203

Gozo.

Na wyspę Gozo wybrałyśmy się spróbować naszych sił w nurkowaniu. Dokładnie w Marsalforn Bay. Korzystając z Trip Advisora wybrałyśmy oczywiście najwyżej oceniane miejsce – co w tym przypadku niekoniecznie oznaczało najlepsze. Może dlatego, że to był nasz pierwszy raz, to nasza instruktora się troszkę stresowała… troszkę za bardzo. Wyglądało, jakby był to dla niej przykry obowiązek, a nie przyjemność nauczyć nas czegoś nowego. Ale szczerze? Mimo wszystko, świetne przeżycie, na pewno spróbuje jeszcze raz, ale zdecydowanie w miejscu gdzie woda jest o wiele bardziej przejrzysta. Tobie też polecam.

Bus z Victoria (Rabat) : 310

No i oczywiście Azure Window. Jedna z kolejnych scen z Gry o Tron. Tutaj nie będę się rozpisywała. Zjawiskowy widok, miejsce które trzeba zobaczyć będąc na Malcie. Nam udało się załapać na zachód słońca.

Bus z Victoria: 311

Gozo.

Our main goal in Gozo was scuba diving. We went to Marsalforn Bay and for that we chose a school with the highest rates of the TripAdvisor – what not exactly meant the best one. Maybe because it was our first time and our instructor was a little bit stressed but we’ve got a feeling that somebody forced her to do that. But honestly? I would do that again. Great adventure that I would recommend to everybody. Definitely I will try it again but maybe in the place where water is a bit more clear and you are able to see a bit more.

Bus from Victoria (Rabat): 310

And of course Azure Window. One of another famous scenes from Game of Thrones. Here I won’t write too much. Stunning, amazing view that you have to see by being here.

Comino.

Oczywiście głównym zainteresowaniem tutaj cieszy się nic innego jak Blue Lagoon i się temu nie dziwę. Błękitno-niebieska woda z przepięknym widokiem ze skał na niejednym robi wrażenie. Ale to na tyle, bo turystów ogrom. Zamiast plaży są tu skały, na których raczej się nie rozłożysz – no chyba, że planujesz tam zostać na cały dzień.

Postanowiłyśmy na początek zwiedzić troszkę wyspę. Najpierw ruszyłyśmy na wycieczkę w stronę wierzy Św. Marii, około 30 do 45 minut spacerkiem. Historia tego miejsca sięga 1416 roku, kiedy to król zbudował ją w celach obronnych. Z niej można było obserwować otoczenie i przygotować się odpowiednio wcześnie w razie inwazji. Podsumowując – jest to piękny tarasik widokowy, z którego jesteśmy w stanie zobaczyć całą wyspę i zrobić cudowne zdjęcia 🙂

Następnie ruszyłyśmy w stronę plaży Mary’s Bay polecanej nam przez naszego kapitana. Jest tam o wiele mniej turystów i jest to plaża, więc można się rozłożyć z ręcznikiem i odpocząć. Różni się nieco od tej naszej nad Bałtykiem, ale dzielnie spełnia swoją rolę. Jest malutka, ale ze względu na to, że większość turystów po przyjeździe zostaje nad Blue Lagoon to myślę, że nie będzie problemu ze znalezieniem na niej miejsca.

Ostatnie 2 godziny zdecydowałyśmy się wrócić na Blue Lagoon, by chociaż raz się tam wykąpać i  porobić parę zdjęć 🙂 Nie sprawdziłam dokładnie, ale na przeciwko Blue Lagoon jest taka mała wysepka i wodne taksówki kursują tam za 5 euro. Jest malutka, ale nie wdziałam by było tam wielu ludzi. Może dlatego, że niczego w sumie tam nie ma i siedzi się tam cały dzień odciętym od świata? .. ale jeżeli ktoś lubi – to i taka opcja jest 🙂

Cena w dwie strony z Cirkewwa to 10 euro.

Warto zwrócić uwagę przy powrotnych kursach, które dodatkowo płyną przez jaskinie.

Comino.

Of course our main attraction here was nothing else but Blue Lagoon. Light blue water with remarkable view from the cliffs can make an impression on everybody. But that was it. There is no place to actually lay down unless you are planning to stay in one place for the whole day then it’s worth to rent a beach chair with umbrella.

Firstly we decided to go on a little trip and check places nearby. Nearby there is the St. Maria Tower. The history of that place starts around 1416 when a king built it for protecting reasons. They were capable to check all surroundings and if it’s needed prepare for an invasion. In summary – there is a beautiful view of the whole island and we can make really nice pictures up here.

Next stop was Mary’s Bay beach recommended by our captain. There is much less tourists and it’s actually the beach where we are capable to lay down on our towel. It’s very nice here even if it’s really small. Most of the tourists stays at Blue Lagoon so there is plenty of space.

Last 2 hours we decided to go back to Blue Lagoon to swim there at least once and of course make some nice pictures 🙂 I didn’t check this properly, but there was some small island in front of that water taxi can take you for 5 euros. But apart from a small beach there is nothing else there.

Prices from Cirkewwa 10 euros. Make sure your boat is coming back and passing next to the caves. Not all of them do it.

Popeye village.

Z mojego dzieciństwa pamiętam bajkę o marynarzu, który był super silny dzięki temu, że jadł duże ilości szpinaku. Pamiętam jego dziwne napompowane przedramiona, tatuaż na nich i to, że zawsze miał fajkę w ustach. Chyba od niego zaczął się mój pociąg do rysowania.

Mimo że nie widziałam filmu (coś czuje, że na dniach ten błąd nadrobię), będąc na Malcie nie mogłyśmy odpuścić tego miejsca. Pod koniec wycieczki możemy się rozłożyć przy zatoczce, wyszaleć na wodnych trampolinach lub odpocząć. Organizują również wycieczki łodzią. Jest tam małe kino, w którym można pooglądać sceny z filmu oraz aktorzy przebrani za główne postacie, z którymi można sobie porobić zdjęcia. Jest to świetne miejsce na całodniową wycieczkę, czy to z dzieciakami czy bez.

bus: z st Julians 222 aż dojedziemy do Ghadira (Mellieha Bay) tutaj przesiadka do 237, który zabierze nas do Poppey village. Autobusy kursują od 9.20 do 17.20, czyli do czasu zamknięcia wioski.

Popeye village.

From my childhood I remembered a cartoon about a sailor, that was really strong thanks to spinach that he was eating. I remember his weird pumped forehands with a tattoo and the fact that he was always with a pipe in his mouth. I think it was the beginning of my adventure with drawings.

When we were on Malta we couldn’t miss that place. Even if I haven’t seen a movie ( and I have a feeling that I will correct that mistake soon) it was an amazing day out for us. There is a place to relax next to a water with awesome water trampolines where you can have a rest after all. They are organising also some small trips by boats, there is a little cinema with scenes from the movie and in the village you can meet dressed actors and make some pictures with them. It’s a great place for a whole day out with kids or without.

Bus from St Julians 222 until you get to Ghadira (Mellieha Bay) and there you need to change to 237 – direct bus to Poppey village. Buses are from 9.20 until 17.20, so until the village is open.

Miejsce, którego nie udało nam się odwiedzić.

Blue Grotto – jest to zespół jaskiń oraz klifów na południu wyspy. Błękitne kolory mieniące się o ściany jaskini podobno robią niesamowite wrażenie. Miejcie jednak na uwadze, że spektakl ten możemy zobaczyć tylko przy wyjątkowo słonecznej pogodzie. Koszt rejsu to około 8 euro za 20-25 minut. Idealne miejsce na całodniową wycieczkę.

Pewno jest jeszcze wiele miejsc wartych odwiedzenia. Malta wbrew pozorom jest ogromnym składowiskiem niesamowitej historii, jak i rozrywki. Wierzę, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Place that we didn’t manage to visit.

Blue Grotto on the south of Malta there is a lot of caves and cliffs. Light blue water making an amazing impression with sun light in the caves. But make sure that it’s much better in sunny days. Price of the voyage there costs 8 euro for 20-25 minutes. Perfect way for whole day trip.

For sure there is much more places to visit. Malta in spite of appearances it’s an amazing place full of history and fun. I believe everyone is able to find something for himself.

messbyus-my

 

Wybieracie się na Maltę? A może już byliście i macie jakieś swoje sugestie apropo miejsc, które warto odwiedzić. Koniecznie podzielcie się!


Have you ever been on Malta? Maybe you have and you can add some more places to visit? You have to share 🙂

Share

About Bogusia

During the day a little traveller, seeker, dreamer who believes in unicorns and at night saves the world. Someone who never stops smiling and believes it is never too late to make life count.. // W ciągu dnia mały podróżnik, poszukiwacz, marzyciel wierzący w istnienie jednorożców, a w nocy ratuje świat. Ktoś kto zawsze się śmieje i uparcie wierzy w to, że nigdy nie jest za późno nadać życiu jakiś sens.

You May Also Like